Me 21 nëntor të vitit 2018, qeveria e atëhershëm Haradinaj pati vendosur taksën 100% ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovina, ku fillimisht u mendau si veprim i mirë, mirëpo shkaktoi izolim total të Kosovës dhe përkeqësim të marrëdhënieve me shtetet Perëndimore

Ndonëse në fillimi përqindja e qytetarëve pro taksës ishte shumë i lartë, tanimë ajo është zbehur dhe ka rënie të madhe ndaj saj.

Kosovarët tanimë po mendojnë se taksa ka shënuar efektin e vet dhe duhet të hiqet, ku 35% prej tyre janë për ta mbajtur, kurse 33 % prej tyre për ta zëvendësuar me reciprocitet. Pjesa tjetër e të anketuarve kanë thënë se duhet të hiqen të gjitha taksat ndaj Serbisë dhe t’i lihet rrugë dialogut.

Ju pëlqen!

“35 për qind e tyre mendojnë se taksa duhet të mbesë në fuqi, ndërsa 33 për qind e të anketuarve mendojnë se taksa duhet të zëvendësohet me reciprocitet të plotë ndaj Serbisë. Ndërkaq pjesa tjetër mendojnë se tarifat duhet të hiqen në tërësi”, tha Plator Avdiu, hulumtues në QKSS i cili ka folur për anketën e realizuar.

Lexo po ashtu:  Bashkëpunëtorja më e ngushtë e Vjosa Osmanit ia kthen LDK-së: Nuk tërhiqemi nga Ligji për Zgjedhjet

Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) në bashkëpunim me Qendrën e Beogradit për Politika të Sigurisë (BCSP) kanë organizuar konferencën “Faza përfundimtare: Rifillimi i Dialogut Kosovë-Serbi”, ku u publikuan gjetjet e raportit Barometrit Kosovar të Sigurisë – Edicioni special mbi Dialogun Kosovë-Serbisë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!