Kombet që përbëjnë G7 kanë derdhur miliarda dollarë më shumë në karburante fosile sesa në energji të pastër që nga pandemia e Covid-19, pavarësisht premtimeve të tyre për një rigjenerim të gjelbër.

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar përgatitet të presë samitin e G7, analiza e re zbulon se vendet morën 189 miliardë dollarë për të mbështetur naftën, qymyrin dhe gazin midis janarit 2020 dhe marsit 2021. Në krahasim, të njëjtat vende – MB, SHBA, Kanada, Itali, Franca, Gjermania dhe Japonia – shpenzuan 147 miliard dollarë për forma të pastra energjie.

Mbështetja për karburantet fosile nga shtatë kombet më të pasura të botës përfshinte masa për heqjen ose zvogëlimin e rregulloreve mjedisore si dhe financimin e drejtpërdrejtë të naftës, gazit dhe qymyrit.

Ju pëlqen!

Analiza nga Tearfund, Instituti Ndërkombëtar për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe Instituti i Zhvillimit Jashtë tregoi se kombet humbën mundësitë për ta bërë më të gjelbër përgjigjen e tyre ndaj pandemisë. Në shumicën e rasteve, paratë e siguruara për industritë e karburanteve fosile u dhanë pa lidhje të bashkuara, sesa me kushte që kërkonin një ulje të emetimeve ose ndotjes.

Lexo po ashtu:  Dhunimi i Sali Berishës dhe përdhunimi i drejtësisë

Burimi: The Guardian

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!