Këto kimikate janë kudo.

Ju ngriheni nga krevati, shkoni në banjë, fërkoni qimet e mjekrës suaj, gogësini, merrni furçën tuaj të dhëmbëve, pastën e dhëmbëve, bëni gargare, shpërlani gojën dhe më pas hyni në dush, dilni nga dushi, fshiheni, ndërroni rrobat, ecni pranë rezervuarit lokal, bini aksidentalisht në një gropë me ujë, pastaj mbërrini në punë.

Çfarë keni bërë keq? Nëse keni menduar se ishte pellgu me ujë, ju e keni gabim sepse ajo ishte thjesht një humbje ekuilibri. Keni gabuar me gargarën sepse ka një kimikat që mund të dëmtojë fertilitetin tuaj.

Ju pëlqen!

Parabens-at, kimikatet që përdoren si ruajtës në produktet personale, janë fajtorët. Një studim i ri i botuar në Journal of Occupational and Environmental Medicine ka zbuluar një lidhje midis kimikateve të zakonshme dhe përqendrimeve më të ulëta të spermës dhe një probabilitet më të lartë të mutacionit të spermës.

Studiuesit e studimit mblodhën mostra të spermës dhe urinës nga 325 burra me përqendrime të rregullta të spermës në një klinikë të infertilitetit në Poloni. Meshkujt që kishin përqëndrime më të larta të parabenave në urinë e tyre kishin më shumë gjasa të kishin formë anormale të saj dhe spermë lëvizëse të ngadalshme.

Të pesë parabenët që u testuan ishin butylparaben, ethylparaben, methylparaben, isobutylparaben dhe propylparaben, që të gjithë aditivë të zakonshëm në pastë dhëmbësh, shampo, kremra dhe kremra dielli.

Disa kompani, si Colgate, e kanë ndaluar tashmë përdorimin e parabenave në pastë dhëmbësh, por përdorimi i këtyre kimikateve është ende tepër i zakonshëm në shumë produkte të tjera. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!