Charlie Cole, fotografi i imazhit simbolik të protestave kineze në sheshin Tiananmen, vdiq në ishullin Bali, ku kishte jetuar për disa kohë raportoi BBC.

Fotografia, që paraqet një burrë të vetëm përpara tre tankeve, u bë nga Cole nga një ballkon hoteli më 5 qershor 1986, një ditë pasi mijëra protestues dyshohet se ishin vrarë në rrugët e vendit.

Në vitin 1990 Cole, i cili u lind në Teksas, u nderua me çmimin më prestigjioz të fotografisë, World Press Photo.

Duke kujtuar atë histori, Cole thoshte se ai mendonte se burri do të vritej dhe se ishte detyra e tij të regjistronte atë që po ndodhte.

Njeriut në foto nuk iu njoh kurrë identiteti dhe as fundi. /MekuliPress /

*** VINI RE! Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon gazetën dhe kritikën tonë. Ndihmoje MekuliPress - Mbështete median e pavarur kombëtare.
Loading...
[wpedon id=16879]