Protestuesit “jelekverdhë” kanë marrë në rrugët e Francës në fundjavën e gjashtëmbëdhjetë me rradhë, vecse numri i protestuesve ishte dukshëm më i vogël se javët e kaluara.

Ministria e Brendshme njoftoi se rreth 6,600 njerëz protestuan në të gjithë vendin të shtunën – në të njëjtën kohë javën e kaluar ajo ishte pothuajse dyfishi i asaj numri.

“Ne duhet të vazhdojmë të mobilizojmë sepse Macron na përçmon dhe nuk dëgjon asnjë nga kërkesat tona”, tha Sophie Tissier, koordinatorja e verdhë e thonjve në Nantes.

Ju pëlqen!

“Ai as që përpiqet të kuptojë se ka njerëz që jetojnë në varfëri të madhe dhe pasiguri dhe se ka shumë padrejtësi”.

Presidenti Emmanuel Macron i është përgjigjur protestave duke organizuar atë që ai e quan debate kombëtare në mbledhjet e stilit të qytetit në të gjithë vendin.

Jelekë verdhët kanë njoftuar se do të vendosin kandidatë në maj për zgjedhjet e BE. /MekuliPress.com/

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  Mesiq: Serbët jetojnë në iluzion, Serbia nuk është e fuqishme
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!