Ka prova të reja që variante të përhapjes së shpejtë të koronavirusit që shkakton COVID-19 janë më rezistente ndaj trajtimeve të antitrupave dhe vaksinave.

Studiuesit vlerësuan variantet e identifikuara për herë të parë në Afrikën e Jugut, Mbretërinë e Bashkuar dhe Brazil dhe zbuluan se ato mund të shmangin antitrupat që funksionojnë mirë kundër versionit origjinal të koronavirusit që shkaktoi pandeminë.

Kjo do të thotë që variantet e reja – të cilat pritet të bëhen mbizotëruese – mund të zvogëlojnë efektivitetin e vaksinave dhe ilaçeve me bazë antitrupash të përdorura për të parandaluar ose trajtuar COVID-19, sipas hetuesve nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Uashingtonit në St. Louis.

Ju pëlqen!

Gjetjet janë nga testet laboratorike të antitrupave në gjakun e njerëzve që ishin shëruar nga infeksioni me koronavirusin ose ishin vaksinuar me vaksinën Pfizer COVID-19.

Studiuesit gjithashtu testuan antitrupa në gjakun e minjve, brejtësve dhe majmunëve që ishin vaksinuar me një vaksinë eksperimentale COVID-19 që u zhvillua në universitet dhe mund të jepet përmes hundës.

Lexo po ashtu:  Syri i keq, fati, paratë: Këto janë lulet që ju mbrojnë

Rezultatet treguan se nivele shumë më të larta të antitrupave janë të nevojshme për të neutralizuar variantet.

“Ne jemi të shqetësuar që njerëzit të cilët do të prisnim të kishin një nivel mbrojtës të antitrupave sepse ata kanë pasur COVID-19 ose janë vaksinuar kundër tij, mund të mos mbrohen nga variantet e reja”, tha autori i vjetër i studimit Dr. Michael Diamond , profesor i mjekësisë dhe i mikrobiologjisë molekulare dhe i patologjisë dhe imunologjisë.

“Nëse niveli i antitrupave të nevojshëm për mbrojtje rritet dhjetëfish, siç tregojnë të dhënat tona, ata mund të mos kenë mjaft. Shqetësimi është se njerëzit që kanë më shumë nevojë për mbrojtje janë ata që kanë më pak të ngjarë ta kenë atë,” tha Diamond.

Ai vuri në dukje se nuk dihet se cilat do të jenë pasojat e varianteve të reja.

“Antitrupat nuk janë masa e vetme e mbrojtjes; elementë të tjerë të sistemit imunitar mund të jenë në gjendje të kompensojnë rritjen e rezistencës ndaj antitrupave. Kjo do të përcaktohet me kalimin e kohës, në mënyrë epidemiologjike, pasi ne shohim se çfarë ndodh kur këto variante përhapen,” tha Diamond .

Lexo po ashtu:  Në Romën e lashtë, perandorët e helmonin veten përditë

“A do të shohim ri-infeksione? A do të shohim që vaksinat të humbasin efikasitetin dhe të shfaqet rezistenca ndaj ilaçeve? Shpresoj që jo,” tha ai. “Por është e qartë se do të duhet të kontrollojmë vazhdimisht antitrupat për t’u siguruar që ata janë akoma duke punuar ndërsa shfaqen dhe përhapen variante të reja dhe potencialisht rregullojnë strategjitë tona të trajtimit të vaksinave dhe antitrupave.”

Studimi u botua më 4 mars në revistën Nature Medicine.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!