Të qenit i varur nga blerjet në internet duhet të njihet si një çrregullim mendor aktual, kanë argumentuar psikoterapistët.

Studiuesit thonë se ata mund të përcaktojnë simptoma dhe karakteristika të dallueshme të gjendjes dhe të thonë se si ndikon në mendje.

Kjo është njohur për dekada, por ekspertët thonë se po merr një kuptim të ri në epokën e internetit dhe tani prek një në 20 persona.

Ju pëlqen!

Njerëzit e fiksuar pas shpenzimit në internet mund të përfundojnë duke mbajtur gjërat që ata porosisin, të përfundojnë në borxh, të debatojnë me të dashurit dhe të humbasin plotësisht vetëkontrollin.

Dr Müller, një psikoterapiste në Shkollën Mjekësore Hannover në Gjermani, dhe kolegët e saj thanë se gjendja kishte kaluar e panjohur për shumë kohë.

Në një studim ata shikuan prova nga 122 pacientë që kërkonin ndihmë për varësitë e tyre të blerjeve në internet dhe zbuluan se ata kishin nivele më të larta se zakonisht të depresionit dhe ankthit.

Ata argumentojnë se rritja e dyqaneve në internet, aplikacionet dhe shpërndarja në shtëpi i kanë shtuar një dimension krejtësisht të ri konceptit të një ‘shopaholic’.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!