Në një kohë kur rreziku i rritur i paraqitur nga rihapja duhet të ekuilibrohet me lehtësimin e të paktën mbrojtjes së pjesshme nga sëmundja, çfarë mbulimi ofron një dozë e vetme e llojeve të ndryshme të vaksinave?

Shkalla e efikasitetit të vaksinës i referohet përqindjes së njerëzve të vaksinuar që fitojnë mbrojtje të plotë pas një vaksine. Prandaj, efektiviteti 80% do të thotë që 80% e njerëzve të vaksinuar zhvillojnë mbrojtje të plotë nga sëmundja me simptoma dhe 20% jo. Doza e dytë është megjithatë e domosdoshme: te njerëzit që tashmë marrin mbrojtje të plotë pas dozës së parë, doza e dytë garanton një cilësi dhe kohëzgjatje më të mirë të mbrojtjes imune. Midis atyre që nuk kanë fituar mbrojtje të plotë pas dozës së parë, disa e zhvillojnë atë pas dozës së dytë dhe disa jo – ka njerëz që, për shkak të dëmtimit të sistemit imunitar, nuk vendosin mbrojtje të mjaftueshme edhe kur janë vaksinuar plotësisht.

Përveç rëndësisë për të mos u infektuar drejtpërdrejt, ekziston edhe mundësia, me vaksinën e dikujt, për të mbrojtur anëtarët e familjes dhe miqtë që nuk janë vaksinuar ende. Studimet e kryera në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë se një dozë e vaksinave Pfizer dhe AstraZeneca zvogëlon infeksionet me 65%. Për më tepër, edhe ata që janë të infektuar preken nga sëmundja me një ngarkesë të zvogëluar virale dhe rrezikojnë gjysmën e transmetimit të saj me radhë.

Lexo po ashtu:  Recept gjerman për arterie të pastra, është shpëtim edhe për veshkat: Ju nevojiten vetëm 4 lugë nga ky përbërës
Ju pëlqen!

Studimet në proces në Mbretërinë e Bashkuar, ku varianti Indian po përhapet, megjithatë tregojnë se të dyja dozat e vaksinave janë të nevojshme për të luftuar në mënyrë më efektive variantet e koronavirusit. (Focus)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!