Autoritetet Kubane thanë se testet treguan se vaksina e tyre e koronavirusit ishte 92.28 përqind e efektshme.

Qendra Kubane për Inxhinieri Gjenetike dhe Bioteknologji (CIGB) tha në Twitter se ishte vaksina Abdal.

“Kuba aktualisht ka pesë vaksina të mundshme anti-COVID. Soberana 2 ka një efikasitet prej 62 përqind, ndërsa Abdala tregoi një efikasitet prej 92.28 përqind. Kuba do të jetë vendi i parë në botë që vaksinon popullatën ekskluzivisht me mundësi të brendshme”, tha deklarata.

Ju pëlqen!

Rezultatet e mira të hulumtimit u mirëpritën gjithashtu nga Presidenti kuban Miguel Diaz-Canel.

“Efektiviteti i vaksinës Abdal është diçka për të cilën duhet të jemi krenarë. Përkundër të gjitha pengesave, shkencëtarët tanë na kanë dhënë dy vaksina efektive,” tha Diaz-Canel në një mesazh në Twitter.

Lexo po ashtu:  Protestë për hapjen e xhamive, falet në shesh namazi - "Pas këtij organizimi qëndron profesori universitar Milazim Krasniqi."
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!