Ushtria amerikane po përfundon provat e hershme klinike mbi një vaksinë që shpreson se do të synojë të gjitha variantet ekzistuese të koronavirusit.

E quajtur SpFN, për Nanogrimca Spike Ferritin, ajo ka treguar premtime në provat e primatëve jo-njerëzor dhe rezultatet e hershme të provave njerëzore priten “këtë muaj”, sipas një njoftimi për shtyp nga Instituti i Kërkimeve të Ushtrisë së Walter Reed të lëshuar.

Vaksina mund të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen kundër koronavirusëve të tjerë përtej COVID-19, të cilat mund të ofrojnë shpresë kundër pandemive të ardhshme.

Ju pëlqen!

Vaksina është projektuar në një platformë të re të quajtur “nanogrimca e proteinave vetë-montuar”.

Ndryshe nga shumica e vaksinave aktualisht të disponueshme, të cilat përdorin mRNA për të nxitur sistemin imunitar, kjo do të funksiononte duke injektuar një molekulë që duket paksa si një top futbolli me 24 fytyra, sipas Defense One.

Çdo fytyrë e “topit” do të mbante një pjesë të proteinës së majës që mund të nxisë trupin të krijojë një përgjigje imune mbrojtëse.

Kjo i lejon shkencëtarët të bashkojnë majat e shtameve të shumta të koronavirusit në fytyra të ndryshme të “topit”, në mënyrë që trupi të mund të mbrohet nga disa variante menjëherë, në vend që të marrë një dozë të veçantë për secilin variant. BI

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.