Studimet e fundit tregojnë se fëmijët që hanë më shumë “ushqim të shpejtë” kanë  një nivel inteligjence më të ulët se ata që hanë ushqim të shëndetshëm të freskët të gatuar në shtëpi.

Siç e dimë të gjithë të ushqyerit në moshë të vogël është shumë e rëndësishme, por ae dini se ushqimi ka ndikim edhe në nivelin e inteligjencës? Studimi përfshinte 4000 fëmijë në moshën 3 deri në 5 vjet, dhe ai u krye nga ekspertë të Universitetit të Londrës.

Studimi krahasoi efektet e ushqimit të shpejtë me ato të përgatitjes në shtëpi, dhe rezultatet treguan se ushqimi ka një ndikim në inteligjencën e fëmijëve. Me fjalë të tjera, studiuesit kuptuan se konsumi i shpeshtë i Fast fonde-eve ka një ndikim pozitiv në inteligjencën e fëmijëve.

Ju pëlqen!

Freskia dhe cilësia e ushqimit është më e rëndësishme sesa ngopja, thotë dr.Sophie von Shtum. Ajo shtoi se disa prindër nuk kanë kohë dhe para të mjaftueshme për shkak të angazhimeve për të përgatitur ushqim të shëndetshëm për fëmijët e tyre.

Lexo po ashtu:  Shikim i turbullt nga qëndrimi i gjatë para ekraneve? Ja çfarë duhet të bëni sipas ekspertëve

Interesant janë rezultatet e një studimi australian që tregoi se fëmijët që hanë ushqim të shpejtë kanë mesatarisht dy pikë më të ulëta në testin e inteligjencës, sesa kolegët e tyre, të cilët konsumojnë ushqim të shëndetshëm. Gjithashtu, një studim i botuar më parë amerikan tregoi se fëmijët që hanë pica dhe ushqim të skuqur, kanë deri në pesë pikë më pak  se ata që hanë ushqim, fruta dhe perime të freskëta.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!