A e dini se rreth 70 milion njerëz në të gjithë botën vuajnë nga pagjumësia? Në fakt, shumë mjekë tani këshillojnë që të shohim rutinat dhe zakonet tona ditore në mënyrë që të zgjedhim cilësinë dhe sasinë e gjumit të nevojshëm. Një mënyrë për ta bërë këtë është përmes ushqimit. Pra, le të shohim disa nga ushqimet më të mira për të ngrënë para shtratit.

Vezë

Vezët janë një burim i pasur me proteina që do t’ju mbajë të ngopur deri në mëngjes, janë të thjeshta për tu tretur dhe ju bëjnë të ndjeheni të ngopur. Ato janë gjithashtu të shkëlqyera për shkak të vlerave ushqyese edhe pse janë në përmasa të vogla.

Ju pëlqen!

Djathë

Një fetë ose një kub djathë mund të jetë një ushqim i mirë që duhet të hani para se të shkoni në shtrat. Djathi ka yndyra të qumështit, proteina, dhe gjithashtu jep ndjesinë e ngopjes.

Tofu

Ky burim i proteinave vegjetariane është shumë më i lehtë për t’u tretur dhe me shumë vlera ushqyese. Një sallatë tofu mund të jetë një mundësi e mirë për një darkë të lehtë por që ju ngop.

Lexo po ashtu:  5 arsyet përse duhet të pini çaj xhenxhefili gjatë verës

Ananasi

Kush nuk dëshiron diçka të ëmbël para se të flejë? Ne të gjithë duam! Një ‘e ëmbël’ e shëndetshme që mund të hani përpara se të shkoni në shtrat është ananasi. Kombinojeni me djathin për ëmbëlsirën dhe flini rehat.

Fistik

Një tas i vogël me fistikë është një zgjedhje e shëndetshme para gjumit. Provojeni por kini kujdes të shmangni llojin e kripur për të parandaluar konsumimin e panevojshëm të kripës.

Avokado

Ky frut është i pasur me yndyra të mira (yndyra të pangopura) që ju bëjnë të ndiheni mirë në barkun tuaj dhe në këtë mënyrë ju ndihmon në përmirësimin e cilësisë së gjumit tuaj. Për më tepër ndihmojnë edhe në tretje!

Gjoks pule

Për ata me një oreks të madh, në kërkim të një darke më të konsiderueshme, një gjoks pule i pjekur në skarë është një zgjedhje e shkëlqyer. Jo vetëm që do ju ndihmojë të ndjeheni të ngopur, por dihet gjithashtu se është një praktikë e mirë për gjumë të mirë.

Lexo po ashtu:  5 mënyra për ti nxitur fëmijët drejt leximit!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!