Ushqimi që hani mund të ndihmojë shëndetin e nyjave, si dhe kockat tuaja. Ushqimet që zgjidhni mund t’ju ndihmojnë të shmangni problemet, por gjithashtu të lehtësojnë problemet nëse ato ekzistojnë tashmë.

Nëse jeni duke luftuar me artritin, ka ushqime që mund të lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjet e nyjave. Një studim u krye gjithashtu midis pacientëve me artrit reumatoid, dhe 24 për qind thanë se dieta kishte një ndikim në ashpërsinë e simptomave.

Cilat 10 ushqime janë të mira për t’u ngrënë për të ndihmuar në mbajtjen e shëndetshme të nyjave?

Ju pëlqen!

Peshk vaji

Peshqit yndyrorë siç është salmoni ose skumbri janë të pasur me acide yndyrore omega-3, për të cilat është treguar se kanë efekte të fuqishme anti inflamatore. Përveç kësaj, ky peshk është gjithashtu i pasur me vitaminë D, e cila ka një efekt të dobishëm në shëndetin e përbashkët, duke ndihmuar njerëzit me artrit të zvogëlojnë inflamacionin dhe të lehtësojnë simptomat.

Bollgur

Drithërat integrale si bollguri ndihmojnë gjithashtu në uljen e inflamacionit, ndërsa produktet e rafinuara si mielli i bardhë kanë efektin e kundërt.

Ndërsa ushtrimi ndihmon në forcimin e eshtrave dhe muskujve, ai ngarkon gjithashtu nyje në të njëjtën kohë. Ushqimi që hamë kur ushtrojmë nuk duhet të na shërbejë vetëm si karburant, por edhe për shërimin tonë.

Në vend që të rrëmbeni disa ushqime jo të shëndetshme, hani disa lugë tërshërë me fruta dhe arra.

Arra

Arrat janë të pasura me përbërës që kanë një efekt anti inflamator, përfshirë acidet yndyrore omega-3. Sidoqoftë, mos harroni se arrat janë me kalori të mëdha, kështu që kufizoni konsumimin e tyre në një grusht në ditë.

Lakër jeshile

Lakra jeshile dhe perime të tjera me gjethe janë të pasura me lëndë ushqyese që janë të lidhura me shëndetin e nyjave, duke përfshirë beta-karotenin antioksidues dhe vitaminën C. Lakra jeshile është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit që ndihmon në mbajtjen e fortë të eshtrave.

Shafran i Indisë

Hulumtimet kanë treguar që ekstrakti i shafranit ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të gjurit.

Hudhër

Hudhra ka shumë përfitime shëndetësore dhe përmban, ndër të tjera, përbërës që mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe demencës. Përveç kësaj, është treguar se ka një efekt antiinflamator që mund të ndihmojë në uljen e simptomave të artritit.

Shtimi i hudhrës në dietë mund të ndihmojë jo vetëm në lehtësimin e simptomave të artritit, por edhe shëndetin në përgjithësi.

Xhenxhefil

Përveç përmirësimit të shijes së çajit, supave, ëmbëlsirave … xhenxhefili është gjithashtu i mirë për njerëzit që kanë probleme të përbashkëta. Janë bërë një seri stu dimesh mbi efektet e xhenxhefilit, dhe një prej tyre ka treguar se përbërësit e tij bllokojnë prodhimin e substancave që nxisin inflamacionin në trup.

Brokoli

Nuk është sekret që brokoli është në të vërtetë një nga ushqimet më të shëndetshme, dhe shoqërohet gjithashtu me uljen e proceseve inflamatore. Përveç kësaj, përbërësit e tij kanë efektin e zvogëlimit të simptomave të artritit.

Manaferra

Antioksidues, vitamina, minerale … të gjitha ato gjenden në manaferrat e preferuara që gjithashtu kanë një efekt në uljen e inflamacionit. Gjëja e mirë është që ju mund të zgjidhni nga disa lloje të manave.

Vaj ulliri

Studimet kanë treguar që vaji i ullirit zvogëlon inflamacionin dhe mund të zvogëlojë rrezikun e artritit. Është zbuluar gjithashtu se në rastin e artritit, mund të ndihmojë në ngadalësimin e përparimit të tij, si dhe në lehtësimin e simptomave, transmeton KosovaPress.

Zgjedhja e ushqimeve mund të ketë një efekt të dobishëm në shëndetin e nyjave tuaja dhe të lehtësojë simptoma të caktuara. Për fat të mirë, ushqimet që janë të pasura me komponentë të fuqishëm janë lehtësisht të disponueshme, kështu që varet nga ju.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!