Nuk është sekret që kur plakemi, trupat tanë fillojnë të bien. Aktivitete të caktuara, të cilat dikur ishim të gëzuar t’i bënim, fillojnë na rëndojnë dhe disa nga ushqimet tona të preferuara nuk mund të pajtohen me ne shumë mirë. Për fat të mirë, ekzistojnë të gjitha llojet e ndryshimeve që mund të bëni për të ngadalësuar procesin e plakjes.

Ushqimi i një diete të ekuilibruar është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të zgjatur jetën tuaj dhe të qëndroni sa më të shëndetshëm të jetë e mundur.

Këtu janë disa ushqime që janë të mira për ju në çdo moshë, por kanë përfitime të veçanta për ata mbi 50 vjeç.

Ju pëlqen!

-Mollët. Një mollë e madhe siguron 5gr fibër mbrojtës të zemrës dhe kërkimet kanë treguar se të hash një mollë në ditë ul jo vetëm kolesterolin e keq (LDL), por ju ndihmon të qëndroni në formë të shkëlqyer.

-Fruta të thata. Nga studimet e bëra është vënë re se nëse konsumoni rreth 28 gramë fruta të thata në ditë, zvogëloni me 28% rrezikun ndaj sëmundjeve të zemrës dhe vdekjeve që vijnë si pasojë e sëmundjeve të zemrës.

-Tërshëra. Tërshëra është e pasur fibra të quajtura beta glucan dhe konsumimi i 3gr të kësaj fibre në ditë ul me 5-10% nivelin e kolesterolit të keq (LDL). Njerëzit që konsumojnë rregullisht tërshërë apo drithëra të tjera integrale janë gjithmonë më pak të predispozuar ndaj rrezikut të vdekjes së hershme.

-Kos. Kosi, sidomos kosi i bërë vetë ju siguron proteina të një cilësie të lartë. Kosi është një burim i mirë kalciumi, një element që gratë mbi moshën 50 vjeç dhe burrat mbi 70 vjeç e kanë të nevojshme në sasi të lartë, për të mirëmbajtur shëndetin e kockave.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!