Kafeina: Shumë njerëz konsumojnë kafeinë për të pasur energji gjatë ditës, por falë efektit të saj stimulues, pirja e saj shumë afër kohës së gjumit mund ta bëjë më të vështirë për ju që të bini në gjumë në kohë. Në vend të kësaj, përfundoni marrjen e kafeinës në gjashtë deri në tetë orë para gjumit tuaj normal. Kjo siguron që efekti të jetë zvogëluar kur të jeni gati për shtrat.

Ushqimi pikant: Ushqimet pikante mund të shkaktojnë dispepsi dhe parehati gastrointestinale ose simptoma të refluksit acid.

Çokollata: Përmbajtja e lartë e sheqerit në çokollatë mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe disa lloje veçanërisht çokollata e zezë mund të përmbajnë gjithashtu kafeinë.

Ju pëlqen!

Pica: Ndërsa një zgjidhje e lehtë për darkën, pica mund ta bëjë më të vështirë gjumin e mirë gjatë natës. Kombinimi i karbohidrateve të rafinuara, yndyrave të ngopura dhe një salce acide mund të shkaktojë probleme me gjumin duke ngadalësuar tretjen dhe duke shkaktuar inflamacion dhe potencialisht refluks acidi.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.