Çfarë është biotina?

Biotina është një vitaminë që i përket grupit të vitaminave B. Ndonjëherë mund të quhet dhe vitamina H. Ashtu si vitaminat e tjera B, biotina ndihmon trupin në kthimin e ushqimit në energji. Sasia e shëndetshme e biotinës është e lidhur me të pasurit e flokëve me shkëlqim, lëkurë të pastër dhe thonj të fortë. Biotina është gjithashtu shumë e nevojshme gjatë shtazënisë, dhe përfshihet në shumë vitamina prenatale.

Ja disa ushqime ku mund të gjendet biotina:

  1. Vezët
Ju pëlqen!

Biotina gjendet në të verdhën e vezëve. Të verdhat e vezëve duhet të gatuhen gjithmonë para se të konsumohen, edhe pse nxehtësia do ta ulë sasinë e biotinës që merrni. Për shkak të funksionit që luan biotina në zhvillimin e embrionit, atëherë është e kuptueshme se pse të verdhat e vezëve janë një nga ushqimet më të pasura me biotinë.

  1. Bajamet

Bajamet e freskëta, të kripura apo dhe të pjekura përmbajnë nivele të larta të biotinës. Arrorët dhe legume në përgjithësi janë një burim i mirë i biotinës. Kjo vitaminë mund të gjendet edhe në kikirikë, fasule, arra etj.

  1. Lulelakër
Lexo po ashtu:  COVID-19/ Britania tërhiqet nga programi i vaksinave të BE-së. Ja faktorët që ndikuan në marrjen e këtij vendimi

Lulelakra e pagatuar përmban 17 mikrogram biotinë për çdo racion. Kjo është një sasi e madhe nëse konsideron se një njeri i shëndetshëm mërr 100 – 300 mikrogram biotinë në ditë.

4.Djathrat

Shumica e produkteve të bylmetit përmbajnë një sasi të caktuar biotine. Djathi blu dhe djathi Camembert u zbuluan se kishin sasinë më të madhe të biotinës në një studim me 23 lloje djathrash.

  1. Kërpudhat

Biotina në kërpudha i ndihmon ato të mbrohen nga parazitët dhe grabitqarët gjatë rritjes. Nëse hani kërpudha të gatuara bëni shumë mirë. Por nëse i hani ato të pagatuara është edhe më mirë.

  1. Patatja e ëmbël

Patatet e ëmbla përmbajnë disa nga nivelet më të larta të biotinës të gjendura në perime. Meqë patatet e ëmbla përmbajnë edhe beta karoten, ato janë shumë të mira për t’u ngrënë nëse doni të përmirësoni pamjen e lëkurës suaj.

  1. Spinaqi

Spinaqi përmban një nga nivelet më të larta të biotinës ndër perimet e gjelbërta. Ai nuk e humbet këtë aftësi edhe nëse e ngrini, një racion spinaq që ka qënë i ngrirë përmban 7 mikrogram biotinë.

Lexo po ashtu:  Myku në shtëpi rrezikon shëndetin, ja problemet që shkakton dhe masat që duhet të merrni
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!