Harrojini të gjitha kremrat, tonerët dhe pastrimet e shtrenjta.

Për të krijuar dhe mbartur lëkurë rrezatuese nga vjeshta deri në dimër, ja çfarë duhet të hani dhe çfarë nuk duhet të bëni, sipas doktor Gaynor, transmeton lajmi.net.

Ushqime kundër moshës: Përqendrohuni në uljen e produkteve të përparuara të glicacionit të përparuar.

Ju pëlqen!

Moshat janë molekula që vijnë nga lidhje të parregullta midis sheqerit, ADN-së, proteinave dhe yndyrave. Ata bashkëngjiten me kolagjenin në lëkurë, duke zvogëluar elasticitetin e tij.

Moshat më të këqija gjenden në produktet shtazore dhe ushqimet e përpunuara me nxehtësi të lartë dhe të thatë.

Ushqimi SPF: Gooseberry Indian është treguar se mbron nga rrezet UV duke bllokuar formimin e metalloproteinazës së matricës, një enzimë që shkatërron kolagjenin.

Jo vetëm e dobishme në mbrojtje, kjo patëllxhani në të vërtetë riparon edhe lëkurën e dëmtuar nga dielli, shkruan natural solutions mag.

Ushqimi i papërpunuar: Ushqimet e përpunuara me më pak nxehtësi do të jenë më të ulëta në moshë sesa ushqimet që janë gatuar, edhe kur bëhet fjalë për vegla. Mundohuni të vendosni dy vakte të papërpunuara në dietën tuaj çdo ditë. Këshillë: fruta për mëngjes, sallatë për drekë.

Paketimi: Në përgjithësi, ushqimet që vijnë të paketuara në plastikë dhe kuti kishin për qëllim të ulen në rafte për periudha më të gjata dhe zakonisht përgatiten me përpunim të nxehtit të lartë, duke i bërë ato më të sigurta nga prishja.

Fatkeqësisht, kjo gjithashtu ngrit procesin e glikacionit që prodhon nivele më të larta të moshave.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.