Prof. Dr. Alketa Koroshi, nefrolog

Urthi është ndjesia e djegies në gjoks për shkak të fenomenit te kthimit ose refluksit të përmbajtjes acidike të stomakut në tubin e ushqimit (ezofagut). Urthi është një simptomë kryesore e sëmundjes së refluksit gastroezofageal.

Tubi i ushqimit ose ezofagu është një tub që lidh gojën me stomakun. Fundi i poshtëm i ezofagut ka një valvul muskulor të quajtur sfinkteri i poshtëm i ezofagut ose LES. LES ndihmon ne zbrazjen e përmbajtjes së stomakut në tubin e ushqimit. Në sëmundjen e refluksit gastroezofageal , LES nuk mbyllet siç duhet duke lejuar që përmbajtja e stomakut të rrjedhë mbrapa ose të shkarkoje në tubin e ushqimit dhe ta irritojë atë.

Ju pëlqen!

Disa ushqime dhe pije janë njohur që shkaktojnë urth. Ato përfshijnë ushqime pikante dhe të yndyrshme, alkool, kafe (përfshirë dekafeinato), domate, çokollatë dhe pije të gazuara.

Përveç disa ushqimeve, disa faktorë të tjerë mund të shkaktojnë urth. Ato përfshijnë:

Mbingopja
Fjetja ose shtrirja menjëherë pas ngrënies
Pirja e duhanit
Ushtrim te forta sidomos pas vaktit të ngrënies
Mbipesha ose mbipesha
Hernia hiatale (një gjendje në të cilën stomaku fryhet në gjoks përmes një hapjeje në diafragmë, muskul që ndan të dy zonat)
Disa ilaçe, të tilla si ilaçe anti-inflamatore josteroide (NSAID), ilaçe të presionit të gjakut dhe ilaçe të përdorura për të trajtuar astmën, sëmundjet e zemrës, ankthin, depresionin dhe kancerin
Stresi dhe ankthi
A mund të shkaktojnë multivitaminat urth?

Lexo po ashtu:  Ja si problemet me gjumin dhe mungesa e tij mund të çojnë në kancer

Multivitaminat, veçanërisht ato që përmbajnë zink, hekur ose kalcium, mund të përkeqësojnë simptomat e urthit. Për të shmangur urthin e shkaktuar nga multivitaminat:

Shmangni marrjen e multivitaminave në stomak bosh
Merrni multivitamina me ushqim
Mos merrni multivitamina menjëherë para stërvitjes
Provoni format e tretjes së multivitaminave të lehta, si p.sh. tabletat e përtypshme, pluhurat dhe format e tretshme
Shmangni dozat mega të multivitaminave, të tilla si doza një herë në muaj ose një herë në javë
Merrni doza më të vogla ditore të multivitaminave
Provoni të plotësoni nevojat tuaja ditore për lëndë ushqyese përmes dietës.
Si ta trajtoni urthin?

Trajtimi për urth përfshin:

Mënyra e jetesës dhe ilaçet shtëpiake:

Hani racione të vogla
Hani ushqimin tuaj ngadalë
Shmangni disa ushqime dhe pije, të tilla, si ushqime pikante dhe me vaj, agrume, domate, nenexhik, hudhër, çokollatë, çaj, kafe, pije të gazuara dhe alkool

Mos u shtri menjëherë pas ngrënies
Mos bëni ngrënie afër gjumit
Mbani një peshë të shëndetshme
Mos pini duhan
Medikamente që mund të përdoren në këto raste:

Lexo po ashtu:  Si do të funksionojnë? Ja përgjigjet e pyetjeve kryesore, mbi vaksinat anti-Covid

Antacidë për të neutralizuar acidin e stomakut
Bllokuesit H2 për të ulur prodhimin e acidit
Agjentë shkumëzues për të veshur stomakun për të parandaluar zbaticën
Frenuesit e pompës protonike për të zvogëluar sasinë e acidit që bën stomaku
Prokinetiket për të ndihmuar në forcimin e sfinkterit të poshtëm të ezofagut (LES); ata zbrazin stomakun më shpejt dhe zvogëlojnë zbaticën e acidit
Kirurgjia:

Nëse ilaçet nuk ofrojnë lehtësim të qëndrueshëm dhe simptomat ndërhyjnë rëndë në aktivitetet e përditshme, mjeku juaj mund të rekomandojë opsione kirurgjikale, të cilat përfshijnë:

Vendosja e pajisjes LINX: Procedura përfshin vendosjen kirurgjikale të një unaze (pajisje LINX) rreth pjesës së jashtme të skajit të poshtëm të ezofagut.

Fundoplikimi: Procedura krijon një valvul artificial duke përdorur pjesën e sipërme të stomakut.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!