Kryeministri britanik Boris Johnson që po kritikohet ashpër nga qytetarët britanikë si dhe nga zyrtarët e Bashkimit Evropian, për faktin se po kërkon daljen e Britanisë së Madhe nga BE-ja pa u arritur një marrëveshje, edhe sot ka qenë në qendër të vëmendjes.

Por, kësaj radhe për një “projekt” të prezantuar që kap vlerën e 15 miliardë funteve. Bëhet fjalë për një urë që lidh Irlandën e Veriut me Skocinë.

Kryeministri britanik se projekti post-Brexit do të ishte “shumë i mirë”, përkundër faktit se një punë inxhinierike do të kërkonte të realizohej diçka pothuajse e pamundur.

Ju pëlqen!

Qysh në fillim janë identifikuar sfidat e para siç është thellësia e ujit, moti dhe gjatësia e saj. Megjithatë Johnson e ka prezantuar vizionin e tij para mediave, derisa po luante me disa fëmijë me një anije lodër pranë lumit Thames.

“Po flas për ndërtimin e urës nga Stranraer në Skoci deri në Larnë të Irlandës së Veriut – që do të ishte shumë i mirë. Do të kushtonte vetëm 15 miliardë funte”, ka deklaruar Johnson.

Lexo po ashtu:  Kurti: Synimi është që marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të arrihet këtë vit

Madje ai duket shumë i sigurtë se një gjë e tillë mund të arrihet, pasi ka kërkuar nga zyrtarët shtetëror këshilla lidhur me koston dhe rreziqet për ndërtimin e kësaj ure të shumëpërfolur.

DUP mbështet propozimet për një urë për të cilën ata shpresojnë se mund të sjellë përfitime ekonomike për Irlandën Veriore dhe Skocinë, por gjithashtu është parashikuar si një zgjidhje e mundshme për prapaskenën e diskutueshme.

Kjo nuk është hera e parë që Johnson propozon projekte “futuristike”. Gjatë vitit të kaluar ai kishte sugjeruar ndërtimin e një ure tjetër që do ta lidhte Britaninë me Francën./Telegrafi/MekuliPress/

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!