Kur më 13 janar 1842, oficeri britanik dr. William Brydon, i rraskapitur nga rruga e gjatë dhe i plagosur në kokë, u gjend nën muret e qyetit Jalalabad në Afganistan, e pyeten: “Ku është ushtria?”
Ai iu përgjigj: “Unë jam ushtria”.

Gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë, dy perandoritë e mëdha evropiane shkuan për dominim në Azinë Qendrore. Në atë që u quajt ” Lojë e Madhe “, Perandoria Ruse u zhvendos në jug ndërsa Perandoria Britanike u zhvendos në veri nga xhevahiri i ashtuquajtur i saj, India koloniale . Interesat e tyre u përplasën në Afganistan, duke rezultuar në Luftën e Parë Anglo-Afgane të 1839-1842.
Në vitet që çuan drejt këtij konflikti, britanikët dhe rusët iu afruan Emir Dost Mohammad Khan të Afganistanit, duke shpresuar që të formojnë një aleancë me të.
Guvernatori i Përgjithshëm i Britanisë së Madhe i Indisë, George Eden (Lord Auckland), u shqetësua kur dëgjoi se një i dërguar i Rusisë kishte ardhur në Kabul më 1838; shqetësimi i tij u rrit kur u ndërprenë bisedimet midis sundimtarit afgan dhe rusëve, duke sinjalizuar mundësinë e një pushtimi rus.
Zoti Auckland vendosi të godasë së pari për të parandaluar një sulm rus. Ai arsyetoi këtë qëndrim në një dokument të njohur si Manifesti Simla i tetorit 1839. Manifesti thotë se për të siguruar një “aleat të besueshëm” në perëndim të Indisë Britanike, trupat britanike do të hynin në Afganistan për të mbështetur Shah Shuja në përpjekjet e tij për të rimarrë fronin nga Dost Mohammad.

Pushtimi britanik në Afganistan:

Ju pëlqen!

Në dhjetor të vitit 1838, një forcë britanike e Britanisë së Madhe e 21,000 trupave kryesisht indiane nisi të marshonte në veriperëndim nga Punjabi.
Ata kaluan malet në fund të dimrit, duke arritur në Quetta, Afganistan në mars të vitit 1839. Britanikët e kapën lehtë Quetta dhe Qandahar dhe më pas shpërtheu ushtrinë e Dost Mohammad në korrik. Emiri iku në Bukhara nëpërmjet Bamyan, dhe britanikët reinstaluan Shah Shuja në fron tridhjetë vjet pasi ai e kishte humbur atë tek Dost Mohammad.
E kënaqur me këtë fitore të lehtë, britanikët u tërhoqën, duke lënë 6,000 trupa për të mbështetur regjimin e Shuit. Dost Mohammad, megjithatë, nuk ishte i gatshëm të heqë dorë aq lehtë, dhe në 1840 ai ngriti një kundërsulm nga Buhara, në atë që tani është Uzbekistani . Britanikët u desh të nxitnin përforcimet përsëri në Afganistan; ata arritën të kapnin Dost Mohammedin dhe e çuan në Indi si të burgosur.
Djali i Dost Mohammedit, Mohammad Akbar, filloi të mbledhë luftëtarët afganë në anën e tij gjatë verës dhe vjeshtës së vitit 1841 nga baza e tij në Bamyan. Pakënaqësia afgane me praninë e vazhdueshme të trupave të huaja u ngritën, duke çuar në vrasjen e kapitenit Alexander Burnes dhe ndihmësve të tij në Kabul më 2 nëntor 1841; britanikët nuk u kthyen kundër turmës që vrau kapiten Burnes, duke inkurajuar veprime të mëtejshme anti-britanike.
Ndërkohë, në një përpjekje për të zbutur subjektet e tij të zemëruar, Shah Shuja bëri vendimin fatkeq që ai nuk kishte më nevojë për mbështetjen britanike. Gjenerali William Elphinstone dhe 16,500 trupat britanike dhe indiane në tokën afgane ranë dakord të fillojnë tërheqjen e tyre nga Kabuli më 1 janar 1842. Ndërsa ata kaluan nëpër malet e dimrit drejt Jalalabad, më 5 janar një kontigjent i Ghilzai ( Pashtun ) sulmuan linjat britanike të përgatitura keq.
Në këtë përleshje, afganët vranë pothuajse të gjithë ushtarët britanikë dhe indianë dhe pasuesit e kampeve. Një grusht i vogël u mor, i burgosur.
Kur më 13 janar 1842, oficeri britanik dr. William Brydon, i lodhur nga rruga e gjatë dhe i plagosur në kokë, u nën muret e qyetit Jalalabad në Afganistan, e pyeten: “Ku është ushtria?”
Ai iu përgjigj: “Unë jam ushtria”.
Ishte i vetmi ushtar britanik i mbijetuar nga ata të cilët u nisën nga Kabuli. Mund të konsiderohet si poshtërimi më i madh ushtarak që Perëndimi ka vuajtur ndonjëherë në Lindje.
Vetëm disa muaj pas masakrës së ushtrisë së Elphinstone nga forcat e Mohammad Akbar, agjentët e liderit të ri vrasin Shah Shuja, jopopullor dhe tani i pambrojtur. Të furishëm për masakrën e garnizonit të tyre në Kabul, trupat e kompanisë britanike të Indisë Lindore në Peshawar dhe Qandahar marshuan në Kabul, duke shpëtuar disa të burgosur britanikë dhe duke djegur Pazarin e Madh në hakmarrje.
Kjo i tërboi më shumë afganët, të cilët i lënë mënjanë dallimet etno-linguistike dhe u bashkuan për të përzënë britanikët nga kryeqyteti i tyre.
Zoti Auckland, truri i trurit i të cilit ishte pushtimi fillestar, më pas shpiku një plan për të sulmuar Kabulin me një forcë shumë më të madhe dhe për të vendosur një sundim të përhershëm britanik atje. Megjithatë, ai pati një goditje në vitin 1842 dhe u zëvendësua si Guvernator i Përgjithshëm i Indisë nga Edward Law, Lord Ellenborough, i cili kishte një mandat për “rivendosjen e paqes në Azi”. Zoti Ellenborough lëshoi ​​Dost Mohammed nga burgu në Kalkutë pa fanfare, dhe emiri afgan rimori fronin e tij në Kabul.
Pas kësaj fitoreje të madhe ndaj britanikëve, Afganistani mbajti pavarësinë e vet dhe vazhdoi të luante dy fuqitë evropiane të njëri tjetrit për tre dekada të tëra. Ndërkohë, rusët pushtuan pjesën më të madhe të Azisë Qendrore deri në kufirin afgan, duke kapur atë që tani është Kazakistani, Uzbekistani, Kirgistani dhe Taxhikistani . Njerëzit e asaj që tani është Turkmenistani ishin të fundit të mundur nga rusët, në betejën e Geoktepe në 1881.
Të alarmuar nga ekspansionizmi i tsars, Britania mbajti një sy të kujdesshëm në kufijtë veriorë të Indisë. Në vitin 1878, ata përsëri do të pushtonin Afganistanin, duke shkaktuar Luftën e Dytë Anglo-Afgane. Sa për popullin e Afganistanit, lufta e parë me britanikët rikonfirmoi mosbesimin e tyre ndaj fuqive të huaja dhe mosdurimin e tyre të fortë të trupave të huaja në tokën afgane.

Piktura është e Elizabeth Thompson, pasqyron William Brydon dhe quhet: “Remnants of an Army”

Burimi: https://www.google.com/amp/s/sq.eferrit.com/lufta-e-pare-anglo-afgane/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!