“Unë flas spanjisht me Zotin, italisht me gratë, frengjisht me burrat, dhe gjermanisht me kalin tim.”

| Carlo i V i Asburgo-s |

Mbreti i dashuruar pas vetmisë por një personalitet i madh i historisë, Carlo i V i Asburgo-s (1500-1558), mbret i Spanjës dhe i kolonive të saj në Amerikë, arqidukë i Austrisë e perandor i perandorisë së Shenjtë Romake. Mbretëria e tij qe aq e shtrirë sa thuhej se mbi të nuk perëndonte kurrë dielli.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  Marrëveshja sekrete e Biden: Të jap vaksinën, ndalo emigrantët
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!