“Unë flas spanjisht me Zotin, italisht me gratë, frengjisht me burrat, dhe gjermanisht me kalin tim.”

| Carlo i V i Asburgo-s |

Mbreti i dashuruar pas vetmisë por një personalitet i madh i historisë, Carlo i V i Asburgo-s (1500-1558), mbret i Spanjës dhe i kolonive të saj në Amerikë, arqidukë i Austrisë e perandor i perandorisë së Shenjtë Romake. Mbretëria e tij qe aq e shtrirë sa thuhej se mbi të nuk perëndonte kurrë dielli.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.