Ndërsa Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të KB-së që themelon Misionin e Administrimit të Përkohshëm të KB në Kosovë në 1999 ka avantazhet dhe disavantazhet e saj, asnjë alternativë e vlefshme nuk ekziston ose nuk është propozuar ende nga kushdo, tha Presidenti Aleksandar Vuçiç para gazetarëve në Nish të martën.

Presidenti serb i bëri këto komente gjatë 21 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Kumanovës, e cila zyrtarisht përfundoi fushatën ajrore të NATO-s për ish-Republikën Federale të Jugosllavisë. Rezoluta u miratua një ditë më pas.

“Ne jemi të gatshëm të flasim, por unë vetëm mund t’i bëj një buzëqeshje ultimatumeve të Prishtinës se “kushti i vetëm” është njohja e pavarësisë së Kosovës ose disa aspirata shtesë territoriale”, tha presidenti serb para gazetarëve.

Ju pëlqen!

“Unë kurrë nuk do të tregoj arrogancë ndaj vendeve të fuqishme, por gjithmonë do të jemi në gjendje të gjejmë forcën për t’i thënë “jo” çdo gjëje që rrezikon interesat tona jetësore, me shpresë se do të arrihet një zgjidhje, për të cilën do të mund të themi “po!”

Lexo po ashtu:  Lëvizja Vetëvendosje: Albin Kurti është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë Philip Kosnett

“Por, unë nuk e kam parë akoma”, shtoi ai. Sipas tij, është detyrë e udhëheqjes serbe të sigurojë kushtet më të mira të mundshme për të ruajtur paqen dhe stabilitetin.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!