«..Kam shkue jetën si bishë malit,
Zbathë e zdeshë edhe pa ngranë
Por as Mbretit, por as Krajlit
Tungjatjeta s’i kam thanë
Un kam ruejt gjuhën shqiptare;
Un kam mbajt dok e kanu
E as për pare, as për timare
Gjak e t’Parë s’i kam mohu..»

Lahuta: Kangë e Nandët
At Gjergj Fishta

Lexo po ashtu:  Fjala e Baton Haxhiut duhet analizuar....njeri me shumë peronalitete dhe me shumë role!!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!