Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi një raketë hipersonike ruse për herë të parë gjatë një sulmi në kryeqytetin Kiev këtë javë, thanë të shtunën Forcat Ajrore, në një pengesë potencialisht të madhe për fushatën e gjatë të Kremlinit me sulme ajrore me rreze.

Kinzhal që do të thotë “kamë” në rusisht, është një nga gjashtë armët e “gjeneratës së ardhshme” të prezantuar nga Presidenti rus Vladimir Putin në vitin 2018, kur udhëheqësi rus u mburrë se nuk mund të rrëzohet nga asnjë prej sistemeve të mbrojtjes ajrore të botës, transmeton Telegrafi.

Reklama

Ju pëlqen!

Komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës Mykola Oleshchuk tha se aeroplani Kh-47 Kinzhal është rrëzuar të enjten mbrëma mbi rajonin jashtë Kievit. Forcat Ajrore thanë se ishte rrëzuar nga një sistem i mbrojtjes ajrore amerikane Patriot.

“Unë e përgëzoj popullin ukrainas për ngjarjen historike. Po, ne rrëzuam aeroplanin Kinzhal ‘të pashembullt’”, tha ai në Telegram.

Sistemi amerikan Patriot është një nga një sërë njësish të sofistikuara të mbrojtjes ajrore të furnizuara nga Perëndimi për të ndihmuar Ukrainën të zmbrapsë sulmet ruse ajrore që ka shënjestruar infrastrukturën kritike, objektet e energjisë dhe objektet e tjera.

Lexo po ashtu:  SHBA uron Konjufcën, u kërkojnë Kurtit e Mustafës ta krijojnë menjëherë Qeverinë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!