Poezi nga Gjergj Fishta

Uh! Europë, ti kurva e motit,
Qi i rae mohit besës e Zotit,
Po a ky â shêji i gjytetnís:
Me dá tokën e Shqypnís
Për me mbajtë klysht e Rusís?

Po ti a kshtû sod na i përligje
Njata burra qi m’ kto brigje
Për tý vehten bânën flije
Kur ti heshtshe prej ligshtije?/MekuliPress /

Ju pëlqen!

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!