“Epoka e rritjes në çfarëdo kosto, ka përfunduar,” tha ekzekutivi i kompanisë Khosrowshahi. Menjëherë pas lajmit, aksionet e kompanisë u rritën me 4% ndërsa investitorët janë me shpresë se 2020 do të sjellë fitim.

Uber mund të kthejë humbjet në fitim në 2020

Biznesi i Uber vazhdon të rritet pavarësisht humbjeve financiare. Firma humbi 1.1 miliardë dollarë në tre muajt e fundit të 2019-ës ndërsa të ardhura u rritën me 37% në 4 miliardë dollarë dhe numri i udhëtimeve me 28%.

“Epoka e rritjes në çfarëdo kosto, ka përfunduar,” tha ekzekutivi i kompanisë Khosrowshahi. Menjëherë pas lajmit, aksionet e kompanisë u rritën me 4% ndërsa investitorët janë me shpresë se 2020 do të sjellë fitim.

Ju pëlqen!

Gjatë vitit të kaluar Uber humbi mëse 8 miliardë dollarë edhe pse numri i udhëtimeve u rrit me 32% në 7 milionë dhe të ardhurat me 26% në 14.1 miliardë dollarë krahasuar me një vit më parë.

Por tentativat e fundit të Uber për të parandaluar humbjen e parave nuk garantojnë se kompania do të dalë nga gropa financiare ku ka përfunduar.

Uber tha se ka mëse 111 milionë konsumatorë aktivë në platformë në tre muajt e fundit të 2019-ës, 22% më shumë sesa në 2018.

Lexo po ashtu:  Çamëria, harta e dhimbshme e Europës
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!