YouTube, në pronësi të Google, mund të vlejë deri në 300 miliardë dollarë nëse do të ishte një kompani e pavarur, sipas analistit të Needham & Company Laura Martin.

Kjo shifër do ta bënte platformën e shpërndarjes së videove si kompaninë e 15-të më të madhe në botë nga kapitalizimi i tregut përpara Exxon Mobil, Bankës së Amerikës dhe AT&T.

Vlerësimi i Martinit për YouTube bazohet në të ardhurat e vlerësuara të 2019 në 30 miliardë dollarë dhe një shumëfish të vlerës së të ardhurave deri në 10 herë.

Ju pëlqen!

“YouTube do të vlerësohej me 300 miliardë dollarë si një kompani e veçantë publike sepse investitorët nuk do të blejnë shërbimin nga google, por do të paguanin 10 herë më shumë për një YouTube të pavarur”, ka shkruar Martin.

Parashikimet e Martin bazohen në të ardhurat nga reklamat, kostot e blerjes së përmbajtjes, përdoruesit aktivë mujorë dhe orët totale të shikuara në ditë.

Lexo po ashtu:  Gruaja që zbuloi coronavirusin, tregon nëse virusi “lindi” në laborator – ka një paralajmërim të rëndësishëm për botën
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!