Dje u perurua në Vlorë shtatorja e Mbretëreshës së parë shqiptare Andronika Kastrioti, gruas së heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriotit – Skëndërbeut.

Personaliteti i saj post mortum, që mbajti lart figurën madhore të Mbretit të parë të shqiptarëve, Skënderbeut.

Mbreteresha Andronikë vdiq në oborrin Mbreteror në Sevilja më 1504.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.