25 shtatori shënon ikjen e At Zef Pllumit në amshim. Zef Pllumi qe frat françeskan, publicist e shkrimtar.

Me prirje përgatitore për kah historia para se të ndërmerrte kalvarin, me të arritur lirinë merr ndër duar frerët kulturorë të trashëgimisë françeskane.

I pagëzuar Prenkë, lindi më 28 gusht 1924, i biri i Gjergj Tomës dhe Luke Mrisë, u lind nga e ëma në një zabel në tëbanin e tyne në bjeshkë.

Ju pëlqen!

Më poshtë MekuliPress sjellë këtë thënie të Zef Pllumit që është aktuale gjithmonë për shqiptarët:

“Ky popull, edhe me i shtie opangën në gojë, s’bërtet”.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.