Numri i personave të moshës mbi 100 vjec në Japoni për herë të parë ka shkuar në mbi 80 000.

Ministria japoneze e Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies përditësoi të dhënat e personave mbi moshën 100 vjeç, bazuar në të dhënat e regjistrimit të popullsisë dhe lajmi i mirë është që prej 50 vitesh personat e moshës mbi 100 vjeç në këtë shtet po njohin vetëm rritje.

Pjesa më e madhe e personave me këtë moshë janë gra.
Zonat me personat më jetëgjatë janë në prefekturën Shimane në perëndim, ndjekur nga Koçi dhe Tottori.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.