Tuz, 1945
Sot erdhi në Tuz Bllazhi Jovanoviq, kryetari i Malit të Zi, bërtiti plot zemërim, kundër shqiptarëve… kush nuk bindet perdorni hunin e plumbin… kush të dojë Shqipni, ta thejë qafen përtej Hanit të Hotit.

Prenk Gruda, “Ditari i nji zemre së lëndueme” 1937-1975, vellimi II, fq.434.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!