Turqia ka refuzuar ndihmën nga Qiproja, të cilën ajo nuk e njeh si shtet, sipas zyrtarëve.

Ministria e Jashtme e Qipros tha se Turqia “refuzoi me dashamirësi” ofertën e saj për të dërguar një ekip shpëtimi në përpjekjet e kërkimit, pavarësisht se fillimisht pranoi ndihmën.

Një ekip qipriot i përbërë nga 15 shpëtimtarë, një mjek ishte në gatishmëri që nga e mërkura. Mijëra trupa turke janë vendosur në pjesën veriore të ishullit që nga viti 1974, pas një grushti shteti atje që synonte bashkimin me Greqinë.

Lexo po ashtu:  Flet Tomor Morina pas daljes nga burgu i sllavomaqedonasve: Serbia ka mbaruar
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!