Një tekst shkollor i prezantuar nga qeveria turke, ka marrë kritika të mëdha pasi që u bën publike fotografi të grave, të cilave përmes fotoshopit, i ishte vendosur shamia në kokë.

Libri i gjuhës gjermane i quajtur “Gjermanishtja është qejf”, nga i cili mësojnë nxënësit e klasës së 11’të të gjimnazit, nga ngjallur kritika të mëdha, raporton Euro News.

Në ballinë, e cila mund të gjendjet në uebsajtin e Ministrisë së Edukimit, gjenden fotografi të ndryshme, në të cilat shfaqen nxënës e gra të ndryshme.

Ju pëlqen!

Por njëra nga këto fotografi është ndryshuar përmes fotoshopit.

Fotografia origjinale është marrë nga Shutterstock, një platformë e internetit, në të cilën mund të gjeni fotografi të nxënësve dhe studentëve.

Gjithsesi, një vajzë bionde, në fotografinë origjinale të Shutterstock, zhduket, duke u zëvendësuar nga një grua me shami, e që e gjitha është bërë përmes programit Fotoshop.

Pastaj, në të njëjtin libër, në faqen 62, gjendet një fotografi e një familje të lumtur.

Gruaja në fotografi, shfaqet me një shami në kokë, e cila është mbulesë islame.

Por në fotografinë origjinale, të publikuar në Shutterstock, gruaja e njëjtë nuk mban shami në kokë, duke na lënë të kuptojmë se në të është intervenuar përmes fotoshopit. 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!