Ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se ai pret që vaksina e parë e prodhuar në vend të jetë gati deri në fund të verës.

“Besoj se vaksina jonë e parë do të jetë e gatshme dhe e suksesshme deri në gusht, shtator, deri në fund të verës,” tha Koca, duke folur përmes një lidhjeje videoje në një konferencë për media të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Ai vuri në dukje rëndësinë e mundësimit të prodhimit global të vaksinës kundër COVID-19, pa qenë e drejta e pronësisë intelektuale.

Ju pëlqen!

Koca vuri në dukje se 18 kandidatë për vaksinën turke janë në listën e OBSH-së.

“Prodhimi i vaksinave të brendshme të Turqisë vazhdon me shpejtësi. Besoj se do ta prodhojmë vaksinën tonë për një kohë të shkurtër”, shtoi ai.

Sipas tij, Turqia ka marrë “rolin e ndërmjetësit” duke vendosur “ura diplomatike” midis vendeve prodhuese të vaksinave dhe vendeve që kanë probleme për të hyrë në doza të vaksinave kundër COVID-19.

Koca gjithashtu vuri në dukje se Turqia dërgoi ndihmë mjekësore në 158 vende gjatë pandemisë.

Lexo po ashtu:  Kreu i OKB për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë: Në Mariupol ka varre masive, janë vrarë edhe civilë

“Ne kemi përfunduar vaksinimin e gati 1.1 milion punëtorëve shëndetësorë në Turqi në vetëm 45 ditë,” tha Koca.

Koca theksoi se Turqia po përgatit një platformë dixhitale për profesionistët mjekësorë me OBSH.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!