Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka vendosur të tërhiqet nga një marrëveshje ndërkombëtare për të mbrojtur gratë, pavarësisht thirrjeve të aktivistëve që e shohin dokumentin si një instrument kryesor në luftën kundër dhunës në rritje në familje.

Megjithëse ka pasur një rritje të dhunës në familje në Turqi gjatë vitit të kaluar, Ankaraja zyrtare ka vendosur të tërhiqet nga marrëveshja e rënë dakord në Këshillin e Evropës në Stamboll dhe e nënshkruar nga Turqia në 2011, raporton Reuters.

Konventa e Stambollit 2011 kërkon që qeveritë të miratojnë ligje që ndëshkojnë dhunën në familje dhe abuzime të ngjashme, si dhe përdhunimet martesore dhe gjymtimet gjenitale të grave.

Ju pëlqen!

“Të drejtat e grave garantohen nga ligjet tona, kryesisht nga Kushtetuta. Sistemi ynë gjyqësor është dinamik dhe mjaft i fortë për të zbatuar masa të reja ligjore kur është e nevojshme,” tha ministrja turke e Familjes, Punës dhe Politikës Sociale Zehra Zumrut, pa specifikuar arsyet pse Turqia vendosi të tërhiqej nga marrëveshja ndërkombëtare.

Lexo po ashtu:  Mësoni disa fakte për heroin kombëtar Hamëz Jasharin, i kishte nëntë fëmijë, shtatë ia vranë serbët

Sidoqoftë, qarqet konservatore turke, të cilat kundërshtojnë barazinë gjinore, besojnë se marrëveshja ndërkombëtare minon strukturën e familjes, inkurajon dhunën dhe se komuniteti LGBTQ përdor idenë e barazisë për të fituar një pranim më të madh në shoqëri, shkruan Al Jazeera anglisht.

Kritikët paralajmërojnë se kjo lëvizje nga Ankaraja zyrtare do të distancojë më tej Turqinë, e cila aspiron të bashkohet me BE, nga vlerat evropiane.

Partia CHP e opozitës kritikoi vendimin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!