Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka nisur zyrtarisht një pjesë të linjës së gazit TurkStream nga Rusia, e njohur si Rryma Ballkanike. Furnizimet e reja kanë vendosur të ulin ndjeshëm çmimet e gazit shtëpiak dhe të tërheqin investitorë të rinj.

Gjatë ceremonisë zyrtare, të mbajtur në ditën e parë të vitit të ri, Vuçiç tha se vendi është bërë “shumë më i pasur” falë tubacionit të gazit. Çmimi i gazit në kufirin bullgar do të jetë rreth 155 $ (pa shpenzime shtesë në rrjetin e brendshëm) krahasuar me çmimin aktual prej 240 $, tha ai.

“Me këtë gaz mund të sigurojmë fluksin e investimeve në rajone të ndryshme të Serbisë,” tha Vuçiç të Premten, siç citohet nga TASS. “Gëzuar Vitin e Ri! Faleminderit presidentit të Rusisë.”

Ju pëlqen!

Rryma Ballkanike u mbush me gaz në 30 Dhjetor. Gazsjellësi 403 kilometra (250 milje), me një kapacitet vjetor prej 13.9 miliardë metra kub (bcm) gaz natyror, është një pjesë e projektit TurkStream që u nis në fillimi i vitit 2020. Gazi rus dorëzohet në Turqi përmes pjesës së parë të rrugës dhe linja e dytë shtrihet deri në kufirin Turko-Evropian për të arritur tek klientët evropianë, duke përfshirë Bullgarinë, Hungarinë dhe Serbinë.

Ambasadori rus në Serbi Aleksandër Botsan-Kharchenko, i cili ishte gjithashtu i pranishëm në ceremoni, tha se përfundimi i tubacionit është “dhurata më e mirë e Vitit të Ri”. Lidhja e gazit është një nga projektet më të mëdha midis dy vendeve, i cili është vendosur t’i japë Serbisë mundësi të zhvillojë infrastrukturën e saj të energjisë dhe ta bëjë atë një vend tranzit, sipas diplomatit.

Ashtu si projekti tjetër i madh i energjisë i Rusisë, Nord Stream 2, i cili është në fazat e fundit të ndërtimit, tubacioni TurkStream u godit nga sanksionet amerikane, me Uashingtonin që kërcënonte të ndëshkonte kompanitë e përfshira në të.

Serbia, e cila më parë merrte furnizime të gazit rus përmes Hungarisë dhe Ukrainës dhe ka qenë në kërkim të importeve më të lira, më parë mbrojti të drejtën e saj për të zgjedhur furnizuesit e saj dhe tha se ata të Rusisë ishin më të dobishmit për vendin. Vuçiç më parë tha se ai nuk do të paguante për ambiciet politike të dikujt dhe përpjekjet “raketë” në politikën e jashtme.

Burimi: https://www.rt.com/business/511285-serbia-launches-turkstream-pipeline/

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.