Tumblr shpjegoi se pjesa më e madhe e postimeve të gjuhës së urrejtjes vinin nga këto blogje dhe jetonin si ri-blogje edhe pse ishin fshirë.

Tumblr ka nisur një fushatë fshirjeje të në masë të ri-blogjeve e cila ka për qëllim të eliminojë gjuhën e urrejtjes nga blogjet e mbyllura në platformë.

Në një postim kompania tha se do të fshijë 4.47 milionë postime të ri-bloguara nga të paktën 1,000 blogje Naziste të cilat janë mbyllur dhe fshirë.

Ju pëlqen!

Tumblr shpjegoi se pjesa më e madhe e postimeve të gjuhës së urrejtjes vinin nga këto blogje dhe jetonin si ri-blogje edhe pse ishin fshirë.

Rrjeti social gjithashtu vendosi të ndryshonte mënyrën sesi vepron në rastin kur fshin një blog. Tani e tutje kur fshihet një blog do të fshihen në masë të gjitha ri-blogjet.

Kompania është konsultuar me grupe të jashtme përpara se të merrte këtë vendim e gjendur përballë kritikave se lëvizjet e fundit janë një formë censurimi. Kompania u mbrojt duke thënë se Tumblr do të ngelet një vend ku mund të jeni vetvetja dhe të flisni të lirë.

Lexo po ashtu:  Revolucioni i vërtetë po ndodhë, veturat elektrike nuk do të jenë më si më parë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!