Qelizat gri, si të gjitha pjesët e tjera të trupit, kanë nevojë për lëndë ushqyese për zhvillimin dhe rritjen e suksesshme të trurit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët.

Disa ushqime që fëmijët duhet të konsumojnë më shpesh kanë një ndikim të madh në funksionimin dhe kujtesën e trurit.

Vetë truri është një organ pothuajse gjithmonë “i uritur”, jo vetëm me njohuri, por edhe me karbohidrate nga ushqimet që përdorim.

Ju pëlqen!

Kjo është arsyeja pse duhet të kujdesemi për atë që marrim. Nëse i japim vetëm atij “ushqim të shpejtë”, pasojat do të ndjehen në mënyrë të pashmangshme.

Pse qumështi është i rëndësishëm

– Qumështi dhe jogurti janë jashtëzakonisht të pasura me proteina dhe vitamina B, kështu që ato luajnë një rol vendimtar në zgjerimin e indeve të trurit, nervave dhe enzimave.

– Produktet e qumështit (në forma të ndryshme) kanë një efekt, si dhe energji – ato i japin trurit “goditje” të energjisë së nevojshme me sasinë e proteinave dhe karbohidrateve që përmbajnë.

Lexo po ashtu:  Keni dëgjuar se mishi i kuq është i dëmshëm? Ja si duhet marinuar për të ulur rrezikun dhe neutralizuar efektet e këqija

– Studimet kanë treguar që fëmijët dhe adoleshentët më të vegjël kanë nevojë për 10 herë sasinë e vitaminave të nevojshme për zhvillim normal nga sa rekomandohej më parë.

– Vitamina D rekomandohet veçanërisht, shumë e rëndësishme për sistemin nervor dhe proceset e përfshira në riparimin e qelizave tona të trurit.

Peshku – salmon

Peshqit janë një burim i pashtershëm i acideve yndyrore omega-3, jashtëzakonisht i rëndësishëm për fëmijët, pasi ato ndikojnë në rritjen e trurit dhe funksionimin e tij më të mirë.

Madje është vërtetuar se njerëzit që përdorin këto acide në një masë më të madhe kalojnë teste më të mira mendore.

Tuna është gjithashtu e pasur me acide yndyrore, por në një masë shumë më të vogël, kështu që rekomandohet salmon.

Fasulja

Të pasura me fibra, fasulja është shumë e dobishme për fëmijët e vegjël pasi e mbajnë trurin “të ngopur” gjatë gjithë mëngjesit dhe pjesën më të madhe të pasdites.

Fasulet sigurojnë energji drejtpërdrejt nga proteina dhe ofron shumë fibra, vitamina dhe minerale, andaj janë të patejkalueshme në ruajtjen e energjisë dhe funksioneve mendore të fëmijëve./MekuliPress/ – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën e pavarur “MekuliPress”

Lexo po ashtu:  Katër mënyra sesi të mos mendoni më të keqen, kur jeni të stresuar
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!