Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, të premten ka marrë çmimin më të lartë të Marokut për punën e tij në arritjen e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes Izraelit dhe Marokut, ka thënë një zyrtar i lartë i administratës për Reutersin.

Në një ceremoni private në Dhomën Ovale, Princesha Lalla Joumala Alaoui, e cila është ambasadore e Marokos në SHBA, i ka dhënë Trumpit “Urdhrin e Muhamedit”, një çmim që u jepet vetëm krerëve të shteteve. Ishte dhuratë nga mbreti maroken Mohammed VI.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Jared Kushner dhe i dërguari i Lindjes së Mesme, Avi Berkowitz, kanë marrë çmime të tjera për punën e tyre në marrëveshjen Izrael-Marok, e cila u arrit në dhjetor.

Ju pëlqen!

Shtetet e Bashkuara në pesë muajt e fundit ka ndihmuar në ndërmjetësimin e marrëveshjeve mes Izraelit, Emirateve të Bashkuara, Bahrejnit, Sudanit dhe Marokut, për normalizim marrëdhëniesh.

Si pjesë e marrëveshjes, Trumpi ishte pajtuar që ta njohë sovranitetin e Marokut mbi Saharanë Perëndimore, pas kontestit disa dekadësh me Frontin Polisario të mbështetur nga Alegjeria.

Ekipi i Kushnerit ka punuar për arritjen e më shumë marrëveshjeve ndërmjet Izraelit dhe botës arabe. Megjithatë, tashmë nuk priten të tjera pas largimit të Trumpit.

Lexo po ashtu:  Vidhet tualeti prej ari

Mediat nuk janë lejuar në ceremoninë ku Trumpit iu dhurua çmimi. Ai ka limituar shfaqjet e tij publike që nga humbja në zgjedhjet e 3 nëntorit.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!