Në vitin 2009, aeroplani i ‘U.S. Airways’ ishte nisur nga aeroporti ‘La Guardia’-s në Nju-Jork me 155 njerëz në bord. Disa momente pas nisjes, motorët e aeroplanit ndeshen me grumbuj shpendësh, të cilët i shkaktojnë dëmtime të mëdha. Pikërisht në këtë moment del në pah trimëria e Kapitenit Chesley Sullenberger, që për të gjithë është i njohur si “Sully”. Ai merr vendimin e rrezikshëm për ta zbarkuar aeroplanin në Lumin Hadson dhe të gjithë mbijetojnë.
Regjizori Clint Eastwood ka realizuar edhe një film per kete ngjarje me emrin “Sully”, ku në rolin kryesor të tij luan Tom Hanks.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!