Disa teori mbështesin matjen e IQ për inteligjencën, ndërsa të tjera konsiderojnë gjëra të tilla si suksesi akademik, arritjet profesionale ose intuitën.

Pra, ndërsa ka disa mendime, studime më gjithëpërfshirëse kanë treguar se inteligjenca nuk është thjesht një tipar i caktuar. Hulumtimi tregon një listë të tipareve që tregojnë një inteligjencë të vërtetë dhe të padiskutueshme, në krahasim me vetëm mburrjen ose vetëbesimin.

Mësoni nga gabimet tuaja

Ju pëlqen!

Njerëzit e mençur mund të pranojnë dështimet e tyre dhe t’i rikthejnë ato në mësime për suksesin e ardhshëm. Në fakt, një studim mbi aftësinë vendimmarrëse raporton se reagimet kritike ndaj një gabimi rezultojnë në performancë më të mirë në përpjekjen e dytë. Pra, ndërsa gabimet dhe pengesat mund të jenë zhgënjyese, njerëzit e zgjuar mund t’i perceptojnë ata si një mundësi për rritje.

Shihni të dy anët e një situate

Kur të gjitha këndvështrimet e një diskutimi mund të artikulohen dhe diskutohen bindshëm, ne jemi me të vërtetë inteligjente. Travis Bradberry, autor i Inteligjenca Emocionale 2.0, zbulon probleme me hipotezat; nëse dikush është i vëmendshëm dhe i ditur, ai ndoshta nuk pretendon se inteligjenca e tij ka ndonjë avantazh. Kështu, ndërsa ata janë shumë të pasionuar dhe ekspertë në një temë nga pikëpamja e tyre, në qoftë se nuk e kanë vlerësuar nga të gjitha anët një çështje, nuk do të kuptojnë (apo nuk do të dijnë se si të përgjigjen në mënyrë efektive).

Jini lexues të zjarrtë

Nëse dikush nuk citon burimet e veta, por insiston në dhënien e një mendimi, pavarësisht nga provat, ka të ngjarë që ai të ekzagjerojë njohurinë e tij. Një mënyrë e thjeshtë për të kontrolluar veten, është të lexosh edhe thjesht për argëtim. Përveçse është një mënyrë e mirë për të fituar njohuri rreth historisë ose përvojave të ndryshme, hulumtimi tregon se leximi forcon kujtesën, aftësitë e komunikimit dhe vëmendjen.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!