Kur Ernest Hemingway ka qenë i ri është gjendur në shoqërinë e kolegëve shkrimtarë, dhe ka deklaruar se si aj mundet të shkruaj tregim me gjashtë fjalë.

Shkrimtarët e tjerë nuk i kanë besuar dhe kanë vendosur që situatën ta bëjnë edhe më interesante,duke vënë bast me nga 10 dollarë, që është e pamundur.

Ernest Hemingway ka marrë një pecet nga tavolina dhe ka filluar ti shkruaj gjashtë fjalët.

Ju pëlqen!

Nuk ka pasur dëshirë ti lexoj me zë por pecetën ja ka dhënë koleges së parë në krah, dhe ashtu e kanë përcjellë deri te i fundit dhe kanë vërtetuar që gjashtë fjalë janë të mjaftueshme të shkruash një tregim.

“NË SHITJE, KËPUCË PËR BEBE, T’PAMBATHURA.”
Ernest Hemingway është padyshim një ndër personat më interesant në historinë e njerëzimit.
Se sa i rëndësishëm është Hemingway për njerëzimin e dëshmojnë edhe garat të cilat zhvillohen çdo vit në Florida në qytetin Key West për “kopjen” e tij.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.