Nëse ëndërroni të jeni një dediktiv, keni mundësinë të testoni aftësitë për këtë profesion: të zbuloni se kush është vrasësi me vetëm disa informacione.

Smith u vra në shtëpinë e tij të dielën në mbrëmje.

Pesë persona ishin të pranishëm në shtëpi në kohën e vrasjes: gruaja e Z. Smith, kujdestari i shtëpisë, kuzhinieri, kopshtari dhe shërbëtori.

Ju pëlqen!

Të gjithë ndanë me detektivin historinë e tyre për atë që po bënin gjatë asaj kohe:

– Zonja Smith po lexonte një libër pranë oxhakut

– Shefi i kuzhinës po përgatiste mëngjesin

– Shërbëtorja po lante pjatat

– Kopshtari ujiti bimët në serrë

– Kujdestari po i jepte urdhra stafit.

Pasi kreu të gjitha intervistat, detektivi menjëherë arrestoi vrasësin. Kush është vrasësi dhe si e dinte detektivi atë?

Vrasësi është kuzhinieri. Vrasja ndodhi të dielën në mbrëmje, ndërsa ai pretendoi se po bënte mëngjes në atë kohë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!