Me epideminë e mbipeshës që përhapet në të gjithë botën, shumë njerëz kanë filluar të kërkojnë gjithnjë e më shumë trajtime natyrale për ndryshimin e diabetit.

Shumë nga trajtimet sintetike që janë në treg sot kanë shumë efekte anësore që mund të jenë shumë të rrezikshme për shëndetin tuaj.

Duke përdorur mjete natyrale dhe shtesa, do të keni mundësi të merrni të njëjtat rezultate pa u marrë me efektet anësore të shumta dhe pasojat negative të sjella nga ilaçet sintetike. Këtu janë disa nga shtojcat ushqimore më të zakonshme dhe bimët që përdoren për kthimin e sheqerit.

Ju pëlqen!

Efekti i kanellës

Ndër llojet më të zakonshme të substancave natyrore që përdoren në trajtimin e diabetit është kanella. Shumë studime kanë treguar që kjo substancë mund të ndihmojë në nivelin e sheqerit në gjak dhe për ta sjellë atë në nivele të menaxhueshme dhe të shëndetshme.

Kur merrni kanellë në mënyrë të rregullt, do të keni mundësi të ulni sasinë e glukozës në gjak që është ngritur në sistemin tuaj, gjë që do të bëjë që niveli i sheqerit në gjak që keni shkuar në nivele normale.

Lexo po ashtu:  Ambasada amerikane jep lajmin e mirë për Kosovën

Duke përdorur Chromium

Një substancë tjetër popullore e përdorur në trajtimin e diabetit është kromi, i cili ndihmon në forcimin e metabolizmit, duke ulur kështu nivelin e sheqerit në gjak.

Një nga problemet më të mëdha që ka një person me diabet është se ata nuk janë në gjendje të prishin karbohidratet, gjë që e çon sheqerin në gjakun e tyre në mënyrë të konsiderueshme.

Duke përdorur fuqinë që mund të sjellë një shtesë e kromit, ju do të jeni në gjendje të mbani aftësinë e trupit për të prishur karbohidratet, të cilat do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë dhe të rritni metabolizmin që keni.

Duke provuar Thiamine

Një tjetër shtesë popullore që përdoret në trajtimin e diabetit është Thiamine. Në shumicën e rasteve, një person që vuan nga diabeti është i pamjaftueshëm nga tajini, i cili do të shërbejë vetëm për të komplikuar situatën e tyre.

Shumë studime kanë lidhur nivele të ulëta të tianinës me sëmundjet e zemrës dhe dëmtimin e enëve të gjakut të trupit. Një nga përfitimet që vijnë së bashku me përdorimin e këtij shtojcë është se është i tretshëm në ujë, që do të thotë se do të arrijë në pjesët e trupit që i duhen më shumë.

Lexo po ashtu:  Si reagon trupi ynë ndaj ushqimit të shpejtë?!

Sa më i vetëdijshëm të jeni për atë që i nevojitet trupit tuaj, aq më lehtë do ta gjeni që të qëndrojë në shëndet të mirë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!