Pritshmëritë janë rritur edhe më tepër me Tesla që thotë se bateritë e saj mund të përshkojnë deri në 1 milionë milje ose 16 vite.

Tesla ka parakaluar rivalin Japonez Toyota për tu bërë marka më me vlerë në botë e makinave. Pavarësisht se nuk ka pasur asnjëherë fitim, prodhuesi i themeluar nga miliarderi Elon Musk, thuhet se shumë shpejtë do të kapë një vlerë prej 1 trilionë dollarësh ndërsa kërkesa për makina elektrike është rritur.

Aksionet e Tesla u rritën me 4% në 1,100 dollarë duke u vlerësuar me 209 miliardë dollarë, përpara Toyota me 205 miliardë dollarë. Rritja do të thotë se tesla tashmë ka parakaluar Toyota jo vetëm në vlerë por edhe procese prodhimi.

Ju pëlqen!

Performanca e Tesla mund të konsiderohet e jashtëzakonshme duke qenë se nuk ka pasur fitim asnjëherë. Analistët parashikojnë një të ardhme të ndritur për liderin e makinave me teknologjinë e baterive.

Pritshmëritë janë rritur edhe më tepër me Tesla që thotë se bateritë e saj mund të përshkojnë deri në 1 milionë milje ose 16 vite.

Lexo po ashtu:  Më prit se po vij shpejt
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!