Tour de France është ngjarja më e madhe sportive në botë. Rreth 200 çiklistë garojnë mbi 2.000 milje në vetëm 23 ditë.

Në thelb, kjo është një garë e madhe me biçikleta rreth Francës që zhvillohet çdo verë. Miliona njerëz rreshtojnë rrugën që përbëhet nga 21 faza që duhen kaluar gjatë 23 ditëve – kjo do të thotë se ata kanë vetëm dy ditë për të pushuar.

Njëzet e dy ekipe nga anembanë botës janë të përfshirë në Tour, ku secili ka deri në nëntë garues.

Ju pëlqen!

Shpejtësia mesatare që çiklistet arrijnë është rreth 25mph gjatë gjithë Tour-it, por në disa pika ata shkojnë shumë më shpejt se kaq.

Nëse e mbaroni Tourin rraskapitës, mund të djegësh deri në 118.000 kalori. Kjo është ekuivalenti i 26 çokollatave në ditë!

Gara u fillua nga Henri Desgrange si një marifet publiciteti në vitin 1903. Ai doli me idenë e çmendur të një gare me biçikleta rreth Francës për të rritur profilin e “L’Auto”, gazeta për të cilën punonte. Gara e parë ishte një sukses i madh me 60 pedalues që duhet të kalonin 1,500 milje.

Çdo ekip ka një udhëheqës dhe strategjia që përdoret është që pjesa tjetër e ekipit punojnë shumë në çdo fazë për të mbrojtur udhëheqësin e ekipit të tyre.

Dy ditët e para, gara, Grand Depart, nis në një vend të ri çdo dy vjet. Në vitin 2007 dhe në 2014 turneu filloi në Yorkshire, Londër

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.