Gjermania është vendi i fundit që zbuloi një mutacion të ri të koronavirusit, me një variant të ri të identifikuar midis një grupi pacientësh spitalorë në Bavari.

Gazetat lokale të lajmeve raportuan së pari të hënën se një variant i panjohur i koronavirusit ishte zbuluar midis 35 pacientëve në një spital në qytetin bavarez të skive Garmisch-Partenkirchen, në Gjermaninë juglindore.

Virusi i ndryshuar u gjet në 35 nga 73 persona të sapo-infektuar në spital, njoftoi të hënën njësia e lajmeve bavareze BR24. Mostrat tani thuhet se janë duke u ekzaminuar në spitalin universitar Charité në Berlin.

Ju pëlqen!

Zyrtarët thanë se varianti është i ndryshëm nga variantet e zbuluara së fundmi në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut.

Zëvendës drejtori mjekësor i spitalit Clemens Stockklausner tha në një konferencë për shtyp të hënën se nuk kishte ende mirëkuptim nëse mutacioni e bëri virusin më të transmetueshëm (si me variantet e zbuluara në Britani dhe Afrikën e Jugut), apo më vdekjeprurës.

“Për momentin ne kemi zbuluar një mutacion të vogël dhe nuk është absolutisht e qartë nëse do të ketë rëndësi klinike,” tha Stockklausner. “Ne duhet të presim për sekuencën e plotë.”

As variantet britanike dhe as ato të Afrikës së Jugut nuk është zbuluar të shkaktojnë më shumë viktima, megjithëse si rezultat i aftësisë së tyre për tu përhapur më lehtë, ato kanë shkaktuar më shumë infeksione, shtrime në spital dhe, fatkeqësisht, më shumë vdekje. Në veçanti Britania e Madhe dhe Irlanda, kanë parë një përhapje të shpejtë të virusit të mutuar, i cili ka shkaktuar një rritje të infeksioneve dhe ka lënë disa spitale duke luftuar me një fluks pacientësh.

Informacioni në lidhje me variantin e ri të gjetur në Gjermani doli në të njëjtën ditë kur Ministri i Shëndetësisë i vendit Jens Spahn tha se niveli aktual i renditjes së koronavirusit në vend nuk ishte i mjaftueshëm dhe se laboratorët do të ishin të detyruar të renditnin mostrat e koronavirusit për të monitoruar mutacionet e virusit.

Një pjesë e vendeve të tjera që kanë zbuluar mutacione të koronavirusit, përfshirë Britaninë e Madhe dhe Afrikën e Jugut, dhe janë të njohur për mbikëqyrjen e tyre në shkallë të gjerë dhe renditjen e gjenomit të mostrave të koronavirusit.

Javën e kaluar, Dr. Janosch Dahmen, një mjek dhe parlamentar gjerman me partinë e Gjelbër, i tha CNBC se “ne kemi nevojë për një mënyrë më të saktë krize këtu në Gjermani për të luftuar pandeminë, dhe unë jam shumë i shqetësuar se numrat e infeksioneve do të shkojë shumë më lart sikurse mund të shohim në Britaninë e Madhe dhe Irlandën për çdo moment “.

Në një deklaratë për CNBC, ministria e shëndetësisë e Gjermanisë tha se “Qeveria Federale merr secilin prej mutacioneve të koronavirusit roman SARS-CoV-2 të raportuar deri më sot shumë seriozisht. Qeveria Federale po forcon mundësitë e zbulimit të mutacioneve përkatëse. ”

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.