Zemërgjerësia është një ndër tiparet kryesore të atyre që kanë lindur në dhjetor. Megjithatë, ndonjëherë kryeneçësia e tyre mund t’u kthehet me efektin bumerang pasi nuk arrijnë të shkrihen me njerëzit. Nuk mund të qëndrojnë ulur për shumë kohë pasi u pëlqen jeta dinamike dhe e gjallë. Shpirti i lirë që i karakterizon arrin të balancojë anën e tyre më të tensionuar. Fëmijët e lindur në këtë muaj mbartin shpirtin e festës gjatë gjithë vitit ! Bebet që vijnë në jetë nën shenjën e shigjetarit dhe bricjapit janë të bekuara me disa tipare që rrallë gjenden tek njerëzit e tjerë 

Sipas Journal of Aging Research, njerëzit e lindur në këtë muaj kanë jetëgjatësi mbi mesataren e regjistruar.

Sipas një studimi të kryer me 1,749,400 njerëz , hulumtuesit kanë dalë , se të lindurit në dhjetor janë më pak të rrezikuar të preken nga sëmundjet kardiovaskulare

Ju pëlqen!

Sipas International Journal of Sports Medicine, kush lind në dhjetor, është atlet (sportiest) i lindur, kjo për shkak të sasisë të lartë të vitaminës D që mami në pritje të ëmbël ka marrë gjatë muajve të verës.

Janë lindur për të qenë fitimtarë

Njerëzit e lindur në këtë muaj nuk kanë moto të jetës së tyre “Rëndësi ka pjesëmarrja” por vetëm “Fituesit i merr të gjitha” ! Nuk i gëzohen medaljes së argjendit apo bronzit sepse ajo e arit është gjithçka që duan.

Lulja e tyre është ajo e narcisit. Thuhet se këto lule simbolizojnë fundin e dimrit dhe fillimin e ri të vitit.

Janë shumë të pavendosur
Edhe pse janë kokëfortë dhe karakterizohen nga personaliteti i fortë, njerëzit e lindur në muajin dhjetor nuk e kanë të lehtë të marrin vendime. I kanë të qarta qëllimet dhe punojnë fort për t’i arritur, por shpesh herë kanalizojnë të gjithë përqëndrimin e tyre në një fushë të vetme të jetës, duke lënë shumë gjëra pas dore. Duke qenë se janë perfeksionistë kërkojnë më të mirën dhe nuk mund të bëjnë shumë gjëra njëkohësisht (si binjakët për shembull).


Megjithëse njerëzit e lindur në dhjetor janë më të prirur ndaj depresionit dhe qëndrimeve pesimiste, ata në përgjithësi kanë më pak luahtje humori se ç’mund të ketë gaforrja apo shenjat e lindura në stinën e verës.


Gjithçka që lidhet me udhëtimin, është aktivitetit i tyre i preferuar. Një biletë avioni do të bënte një bricjap apo shigjetar njeriun më të lumtur.

Ngjyra e tyre e preferuar është bluja dhe çdo gur në këtë ngjyrë , turkuaz tanzanite, dhe topaz.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.