Platforma e mediave sociale TikTok po bën një shtysë të madhe drejt blerjeve. Aplikacioni për ndarjen e videove është i famshëm për videot e tij të shkurtra për sinkronizimin e buzëve, rutinat e kërcimit dhe humorin. Dhe popullariteti i tij është rritur gjatë pandemisë.

TikTok tani po prodhon ngjarjen e tij të parë të blerjeve dhe argëtimit të mërkurën, ku njerëzit mund të blejnë produkte direkt në platformë, duke prekur rritjen e “blerjeve sociale”. Pavarësisht nëse janë veshje sportive apo grim, konsumatorët po shfletojnë, zbulojnë dhe blejnë gjithnjë e më shumë artikuj në platformat e mediave sociale si Facebook dhe Instagram. TikTok, i cili u lançua në MB në 2018, tani po synon të arrijë hapin e konkurrencës.

Pandemia e ka përshpejtuar këtë ndryshim. Ndërsa dyqanet u mbyllën gjatë bllokimeve, shitësit me pakicë u përpoqën të merrnin më shumë nga produktet e tyre në internet. Aplikacionet e mediave sociale gjithashtu e rritën me të vërtetë lojën e tyre për të ndihmuar bizneset dhe markat që të shesin drejtpërdrejt te blerësit.

Ju pëlqen!

Sipas një raporti të Insider Intelligence, nga viti 2019 deri në vitin 2020, numri i blerësve të tregtisë elektronike sociale në SHBA u rrit 25% në 80 milionë, një numër që parashikohet të rritet në më shumë se 100 milionë deri në vitin 2023.

Lexo po ashtu:  Policia e Kosovës shkatërroi mijëra bimë narkotike në Koshare

Tani TikTok ka zgjedhur Mbretërinë e Bashkuar për të bërë lëvizjen e saj të parë të madhe në këtë hapësirë ​​të shitjes me pakicë në internet, duke shpresuar se një përzierje e përmbajtjes argëtuese dhe krijuese mund ta bëj atë të fitojë një pjesë të shpenzimeve festive.

Tashmë ka bërë disa blerje të drejtpërdrejta me markat gjatë fundjavës së të Premtes së Zezë, por tani po prodhon dhe pret ngjarjen e saj dy-ditore të ankoruar nga Rylan Clark-Neal, me influencues, muzikë dhe një kuiz.

Blerja me transmetim të drejtpërdrejtë është ende në fillimet e saj, por një mori shitësish dhe markash po eksperimentojnë me formatin, i cili i lejon shikuesit të shikojnë përmbajtje në internet dhe të blejnë në të njëjtën kohë, zakonisht me një veçori blerjeje direkte.

Platformat e mediave sociale po hyjnë gjithashtu në veprim. Ashtu si aplikacionet e tjera, TikTok merr një ulje nga shitjet që bëhen përmes faqes. Ajo tashmë ka më shumë se një miliard përdorues globalë mujorë dhe thotë se të dhënat e saj të brendshme tregojnë se një në katër prej tyre ose hulumton një produkt ose bën një blerje pasi shikon një video të TikTok.

Lexo po ashtu:  Universiteti që ofron edhe lëndën e pornografisë

TikTok sigurisht ka fuqinë për të bërë një numër të madh njerëzish të flasin për një ide ose një produkt. #TikTokMadeMeBuyIt, ku përdoruesit postojnë atë që kanë blerë falë rekomandimeve për produktet në faqe, është përdorur 7 miliardë herë.

Ekspertja e shitjes me pakicë, Kate Hardcastle, e specializuar në njohuritë e konsumatorëve thotë se blerja në mediat sociale tani është një forcë për t’u llogaritur, e cila do të shkaktojë përçarje të konsiderueshme për industrinë e shitjes me pakicë, si dhe do të reduktojë shitjet tradicionale në rrugët kryesore. BBC

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!