Rini, thueja kangës ma të bukur që di! 
Thueja kangës sate që të vlon në gji. 
Nxirre gëzimin tand’ të shpërthejë me vrull… 
Mos e freno kangën! Le të marri udhë.


Thueja kangës, rini, pash syt e tu… 
Të rroki, të puthi kanga, të nxisi me dashnu 
me zjarrm tand, rini… Dhe të na mbysi dallga 
prej ndjenjash të shkumbzueme q’i turbullon kanga.


Rini, thueja kangës dhe qeshu si fëmi 
Kumbi i zanit të përplaset për qiellë 
dhe të kthejë prap te na, se hyjt ta kanë zili

Ju pëlqen!


e na të duem fort si të duem një diell. 
Thueja kangës, Rini! Thueja kangës gëzimplote! 
Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.

/MekuliPress.com/
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  Agjencia Hebraike e Lajmeve në 1945-’46 shkruante: “Shqiptarët, njerëz të zgjuar, i shpëtuan hebrenjtë”
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!